Data publikacji: 2013-12-23
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Duchy Poetów w Galerii Delfiny
Kategoria: BIZNES, Kultura
16 grudnia 2013 roku w Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu odbył się wieczór autorski Ernesta Brylla i Marcina Stycznia poświęcony ich wspólnej książce pt. „Duchy poetów”.
Duchy Poetów w Galerii Delfiny
16 grudnia 2013 roku w Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu odbył się wieczór autorski Ernesta Brylla i Marcina Stycznia poświęcony ich wspólnej książce pt. „Duchy poetów”, opowiadającej nieznane historie z życia znanych, polskich poetów, a także tych, którzy nie zapisali się mocniej w historii literatury.
„Duchy Poetów” to zapis dziewięciu rozmów Ernesta Brylla i Marcina Stycznia o poetach, których obaj podziwiają. Pomimo dzielącej autorów różnicy 43 lat, jednoczy ich ogromne uznanie dla poezji zarówno tak znanych twórców jak: Stanisław Grochowiak, Władysław Broniewski, Tadeusz Nowak, ks. Jan Twardowski czy Julian Przyboś, jak i tych, którzy nie zapisali się mocniej w historii polskiej literatury: Marian Ośniałowski, Stanisław Swen Czachorowski, Mieczysław Czychowski, Jakub Zonszajn
Wszyscy ci poeci przyśnili się Ernestowi Bryllowi po śmierci, a on zaprosił ich do swojej poezji. – W tej książce nie zajmuję się szczegółową biografią poetów ani wnikliwą analizą ich poezji. Opowiadam prawdziwe historie, przywołuję spotkania z poetami, którzy tak mocno zapisali się w mej pamięci, że powrócili po latach w moich snach – wspomina autor.
W efekcie zderzenia fenomenalnego gawędziarstwa Brylla z błyskotliwą obserwacją Stycznia powstała książka – zapis spotkań przy mikrofonie, wzbogacony płytą, na której Marcin Styczeń śpiewa skomponowane przez siebie piosenki do tekstów bohaterów rozmów.
– Duchy Poetów stały się częścią także mojego świata. Zaczęły do mnie mówić przez swoje wiersze. Domagały się, abym je śpiewał. Nie mogłem odmówić. Czułem się trochę tak, jakby w moją duszę wstępowały błąkające się duchy zmarłych. Wiedziałem jednak, że nie chcą mi zrobić krzywdy, ale przeze mnie pragną coś jeszcze światu powiedzieć. W tym sensie czuję się narzędziem w rękach naprawdę wybitnych artystów – wyjaśnia kompozytor Marcin Styczeń.
Galeria Delfiny to ważne miejsce na kulturalnej mapie stolicy. Powstała w 1999 roku na warszawskim Powiślu. Galeria gościła już przeszło 100 wystaw wybitnych artystów z Polski i zagranicy, głównie z dziedziny malarstwa, tkaniny, fotografii i rzeźby. Od samego początku swojego istnienia była miejscem, w którym świat sztuki spotykał się ze światem biznesu. W Galerii można nie tylko kontemplować sztukę, ale również dokonać zakupu wystawionych prac. Galeria jest także miejscem organizacji wydarzeń o charakterze komercyjnym, w tym wernisaży, prezentacji czy zamkniętych spotkań świata sztuki i biznesu. Galerię wspierają: City Security oraz AM Art- Media Agencja PR.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #BIZNES #Kultura