Doradca prezydenta, były premier, Tadeusz Mazowiecki, prezes bydgoskiej PESY Tomasz Zaboklicki oraz publicystka tygodnika ?Polittka? Joanna Solska odebrali w niedzielę Nagrody Kisiela 2012. Uroczysta gala wręczenia nagród przyznawanych pod patronatem tygodnika WPROST odbyła się w niedzielę w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
Relację z Gali Nagród Kisiela, którą poprowadzili Jerzy Kisielewski i Joanna Racewicz, pokaże TVP2 we wtorek, 22 stycznia, o godz. 22.50.
Gala była wspomnieniem patrona nagrody, Stefana Kisielewskiego, felietonisty i przenikliwego obserwatora polskiej rzeczywistości politycznej i gospodarczej, autora wielu bon motów i cytatów, które na trwałe weszły do polskiej kultury. Tym razem jednak wspominano również zmarłego pod koniec ubiegłego roku innego patrona PRL-owskiej opozycji, barda ?Solidarności?, Przemysława Gintrowskiego, którego utwory zaśpiewały bratanica ? Aleksandra Gintrowska oraz Katarzyna Groniec.
?Cytaty Stefana Kisielewskiego, w których oceniał on polską rzeczywistość ponad 20 lat temu, niewiele straciły na aktualności i nadal pasują jak ulał do tej naszej rzeczywistości? ? mówił, otwierając galę, Michał M. Lisiecki, Prezes Platformy Mediowej Point Group, wydawca tygodnika WPROST, przywołując m.in. powiedzenia: ?Od samego mieszania herbata nie staje się słodsza?, ?Najtrudniej zbić argumenty kogoś mówiącego nie na temat? i swój ulubiony cytat z Kisiela: ?Polemika z głupstwem nobilituje je bez potrzeby?.
Gościem gali był prezydent Bronisław Komorowski. „Wielbłąd to koń zaprojektowany przez komisję” ? mówił, cytując Kisiela i dodając, że ta komisja wybrała wspaniałe rumaki, a nie wielbłądy.
Gala Nagród Kisiela stanowiła też doskonałą okazję do wspomnienia 30-lecia tygodnika WPROST, który ukazuje się od grudnia 1982 r. ?Przez te lata tygodnik WPROST był świadkiem i krytycznym recenzentem polskiej rzeczywistości. Tak jak ona, miał swoje lepsze i gorsze momenty. (?) W słowie wstępnym do pierwszego numeru redaktorzy WPROST obiecali czytelnikom, że zawsze będą się starać pisać WPROST. Dotrzymujemy tej obietnicy, co tydzień piszemy WPROST o tym, co najważniejsze? ? mówił redaktor naczelny WPROST Michał Kobosko. Przywołał też cytat z ?Testamentu Kisiela?: ?Nigdy nie brakowało nam ludzi, którzy dopatrywali się w losie Polski znamion mesjanizmu, jakiejś specjalnej roli, którą nasz kraj miałby odegrać w dziejach świata. (?) Dla narodu to nasze obciążenie – którego powinniśmy się jak najszybciej wyrzec. Wyrzec – i szukać Polski normalnej, Polski takiej jak inne kraje świata?. ?Takie było przesłanie Stefana Kisielewskiego, takie jest i będzie przesłanie tygodnika WPROST. Na kolejne, oby długie lata? ? mówił Kobosko.
Nagrodę Kisiela premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu wręczyli: jego następca w fotelu szefa rządu, obecnie przewodniczący Rady Gospodarczej przy Premierze RP, Jan Krzysztof Bielecki, oraz prezydent miasta stołecznego Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Tomasz Zaboklicki odebrał statuetkę-maskę Kisiela z rąk prezydent PKPP Lewiatan, Henryki Bochniarz, oraz komisarza UE ds. budżetu, Janusza Lewandowskiego, a Joanna Solska ? z rąk redakcyjnej koleżanki, ubiegłorocznej laureatki Nagrody Kisiela ? Janiny Paradowskiej oraz dyrektora, redaktora naczelnego TVN CNBC, Romana Młodkowskiego.
Nagrody Kisiela przyznawane są w trzech kategoriach: polityk, przedsiębiorca i publicysta. Ich tegoroczna edycja jest dwudziestą edycją, mimo że pierwsze Nagrody Kisiela zostały wręczone 22 lata temu, w 1990 r., a pierwszych laureatów wskazał sam Stefan Kisielewski. On również wybrał laureatów drugiej edycji nagrody w 1991 r., na krótko przed śmiercią. Od 1992 r. Nagrody Kisiela przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą laureaci z kolejnych lat.
Kapituła tradycyjnie uzasadnia swój wybór jednym zdaniem. Tadeusz Mazowiecki został nagrodzony ?za siłę spokojnego patriotyzmu?, Tomasz Zaboklicki ? ?za właściwy tor?, a Joanna Solska ? ?za pióro i sens?.
Zgłaszając kandydatury Tadeusza Mazowieckiego, członkowie Kapituły motywowali tę nominację nieustającą aktywnością byłego premiera, wyrażającą się stałą obecnością w życiu publicznym i istotnym udziałem w tym, co składa się na politykę prezydenta i wysoką ocenę jego osoby. ?Publiczne wystąpienia Tadeusza Mazowieckiego nie są częste; zabiera jednak głos w najistotniejszych sprawach i jest to głos ważki? ? motywowali nominujący.
Joanna Solska, publicystka ?Polityki?, została nominowana za podejmowanie tematów trudnych i za opisywanie ich prostym i zrozumiałym językiem, który jednocześnie nie zaniża wartości przekazu, a także za bezkompromisowe wytykanie absurdów oraz za zachowanie najwyższego poziomu dziennikarstwa i wyjątkowej dbałości o kulturę i poziom komunikacji językowej.
Tomasz Zaboklicki, prezes zarządu PESA Bydgoszcz SA, został wyróżniony za działania na rzecz rozwoju firmy, którą zaczął zarządzać, kiedy stała na skraju upadku, a która dzisiaj jest największym w kraju producentem pojazdów szynowych, liderem branży, która powoli staje się polską specjalnością, także eksportową.
Mecenasem strategicznym Gali Nagród Kisiela był PKO Bank Polski, mecenasem ? KGHM Polska Miedź. Galę sponsorowały także Zakłady Azotowe Puławy SA, PKP Cargo, Grupa Żywiec oraz Restauracja Sowa & Przyjaciele. Wśród partnerów gali byli również: Uniwersytet Warszawski, Kulczyk Investments, W.Kruk i Disaronno. Honorowy patronat nad galą sprawował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski.
*****
Nagrody Kisiela to jedna z najświetniejszych tradycji tygodnika WPROST. Ich inicjatorem był współpracujący z tygodnikiem późniejszy redaktor naczelny WPROST (2006-2007), Piotr Gabryel. Stefan Kisielewski był jedną z najbarwniejszych powojennych osobistości w Polsce i niekwestionowanym autorytetem w wielu dziedzinach. W setkach felietonów, zamieszczanych od 1945 r. na łamach „Tygodnika Powszechnego”, a pod koniec życia – w rozmowach publikowanych co tydzień we WPROST, wykazywał absurdy aktualnej rzeczywistości społecznej, politycznej i gospodarczej.