Wiadomości branżowe

Prezydent Rosji w ekskluzywnym wywiadzie dla WPROST

Prezydent Rosji w ekskluzywnym wywiadzie dla WPROST
Trzeba znaleźć równowagę między tym, aby pamiętać o historii i wyciągać z niej odpowiednie wnioski, a tym, by nie stawać się jej zakładnikiem(…) Dzisiaj możemy podjąć decyzje, które pozwolą zlikwidować wszystko to, co stanowi pochodzącą z przeszłości barierę w naszych stosunkach – mówi Dmitrij Miedwiediew. W najnowszym wydaniu tygodnika WPROST – ekskluzywny wywiad Tomasza Lisa z prezydentem Rosji. Ponadto w nowym numerze WPROST – prowokator, kontestator i przenikliwy obserwator polskiej rzeczywistości – wspomnienie o Stefanie Kisielewskim,  życie po życiu, czyli co dziś robią byli premierzy, Lincoln z Łodzi, czyli fenomen radnego Godsona oraz królowa polskiego wywiadu – Teresa Torańska w rozmowie z Piotrem Najsztubem.Odwilż w rosyjsko-polskich relacjach to nie skutek emocjonalnego wahnięcia i filozoficznych przewartościowań, ale kwestia interesu – pisze w artykule wstępnym redaktor naczelny Wprost, Tomasz Lis. Za „The Economist” pisze,  że chyba pierwszy raz w historii mamy jednocześnie dobre relacje z Niemcami, z Rosją i z Ameryką. I podkreśla, że

Trzeba znaleźć równowagę między tym, aby pamiętać o historii i wyciągać z niej odpowiednie wnioski, a tym, by nie stawać się jej zakładnikiem(…) Dzisiaj możemy podjąć decyzje, które pozwolą zlikwidować wszystko to, co stanowi pochodzącą z przeszłości barierę w naszych stosunkach – mówi Dmitrij Miedwiediew. W najnowszym wydaniu tygodnika WPROST – ekskluzywny wywiad Tomasza Lisa z prezydentem Rosji.

Ponadto w nowym numerze WPROST – prowokator, kontestator i przenikliwy obserwator polskiej rzeczywistości – wspomnienie o Stefanie Kisielewskim,  życie po życiu, czyli co dziś robią byli premierzy, Lincoln z Łodzi, czyli fenomen radnego Godsona oraz królowa polskiego wywiadu – Teresa Torańska w rozmowie z Piotrem Najsztubem.

Odwilż w rosyjsko-polskich relacjach to nie skutek emocjonalnego wahnięcia i filozoficznych przewartościowań, ale kwestia interesu – pisze w artykule wstępnym redaktor naczelny Wprost, Tomasz Lis. Za „The Economist” pisze,  że chyba pierwszy raz w historii mamy jednocześnie dobre relacje z Niemcami, z Rosją i z Ameryką. I podkreśla, że korzystając z okazji, powinniśmy żądać od Rosji jasnych deklaracji w kwestiach symboliczno-historycznych (Smoleńsk i Katyń), a deklaracje te doceniać. „Nie powinniśmy natomiast handlować – nasze interesy za wasze gesty – pisze naczelny WPROST.

O szansie na zmianę w relacjach polsko-rosyjskich mówi w przededniu wizyty w Warszawie Dmitrij Miedwiediew. W przededniu tej wizyty redaktor naczelny WPROST rozmawiał z prezydentem Rosji. Ekskluzywny wywiad – w tygodniku. A w wywiadzie prezydent Miedwiediew mówi m.in. o tym, że nie musimy być zakładnikami trudnej polsko-rosyjskiej historii. „Gotów jestem powiedzieć Polakom, którzy chcą wierzyć w pozytywne zmiany, oraz wszystkim obywatelom Rosji – gdyż to są zmiany czynione nie tylko dla Polaków, ale również dla Rosjan – że dzisiaj możemy podjąć decyzje, które pozwolą zlikwidować wszystko to, co stanowi pochodzącą z przeszłości barierę w naszych stosunkach” – mówi Miedwiediew. Podkreśla, że zadaniem Federacji Rosyjskiej jest opowiedzieć prawdę o Katyniu i ocenić to, co się tam wydarzyło. Opowiada się również za przekazaniem Polakom wszystkich materiałów ze śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. „Gdybyśmy czegoś nie przekazali, to na dziesięciolecia stałoby się to powodem napięć w naszych stosunkach” – mówi. Tłumaczy też doktrynę obronną Rosji i zmiany w relacjach Moskwy z Zachodem. Pełen tekst wywiadu – w poniedziałek w tygodniku WPROST oraz w e-wydaniu tygodnika dostępnym już w sobotę o północy.

A to już wiesz?  Polacy wybrali współczesnych rycerzy w plebiscycie Lew Rycerskości 2010

Równolegle z wywiadem dla tygodnika WPROST powstał wywiad dla TVP2. Telewizyjny wywiad z prezydentem Rosji w TVP2 w programie „Tomasz Lis na żywo” już w poniedziałek, 6 grudnia, o 21.50.

Dwadzieścia lat temu, pod egidą tygodnika WPROST, wybitny felietonista i komentator polskiej rzeczywistości, Stefan Kisielewski, wręczył nagrody swojego imienia. Wśród 16 nagrodzonych znaleźli się m.in. eseista Krzysztof Mętrak, Janusz Korwin-Mikke i PRL-owski minister Mieczysław Wilczek. Rok później laureatów już było tylko trzech, w tym ówczesny premier, Jan Krzysztof Bielecki oraz najgłośniejszy aferzysta tamtych czasów, Bogusław Bagsik. Kisiel osobiście wręczył mu nagrodę. W najnowszym wydaniu tygodnika WPROST – wspomnienie o Stefanie Kisielewskim, człowieku, który wymykał się wszelkim schematom, nie znosił szufladkowania i nigdy nie płynął z prądem. A w 20. rocznicę wręczenia pierwszych Nagród Kisiela tygodnik WPROST wraca do tradycji i ponownie wręczy nagrody. Relacja z Gali Nagród Kisiela – w poniedziałek w TVP1 o 22.40.

W najnowszym wydaniu tygodnika WPROST także – życie po życiu, czyli co robią byli premierzy. Poczet szefów rządów III Rzeczpospolitej otwiera Tadeusz Mazowiecki, dzisiaj doradca prezydenta Komorowskiego, przez wiele lat niedoceniany i obecny tylko w tle polityki krajowej. Najlepiej z brzemieniem bycia „byłym” poradzili sobie Jan Krzysztof Bielecki, dziś szef rządowej Rady Gospodarczej i jeden z najbliższych współpracowników premiera Tuska, oraz Jerzy Buzek – szef Parlamentu Europejskiego. Poczet byłych premierów i przegląd ich zajęć „po” – w najnowszym WPROST.

We WPROST również John Godson – łódzki radny, który ma wielkie szanse, by po II turze wyborów samorządowych zostać pierwszym ciemnoskórym posłem w polskim Sejmie. Jeżeli tak się stanie – na pewno wprowadzi na Wiejską wiele zamieszania. Bo to człowiek, który nie bawi się w politykę, a swoją misję traktuje bardzo serio. Skąd się wziął John Godson i dlaczego nie znoszą go łódzcy urzędnicy – o tym w najnowszym WPROST.

A to już wiesz?  WPROST: SMOLEŃSKA ŻAŁOBA PUBLICZNA, WYBORY KOŚCIOŁA. NOWE STARE LOGO

We WPROST także niezwykła rozmowa Piotra Najsztuba z królową – Teresą Torańską. O tym, jak rozmawia z ludźmi, jak się przygotowuje do wywiadów, jak otwiera w swoich rozmówcach kolejne szufladki, jak z nimi płacze. A także o tym, jak rozmawiała w stanie wojennym z komunistami. I o tym, czy można rozmawiać z mordercą. „Ona” – Teresa Torańska w najnowszym WPROST.

Nowy numer WPROST ukaże się z dodatkiem – płytą DVD z filmem „Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy”. Film Sylwestra Latkowskiego i Piotra Pytlakowskiego w minionym tygodniu wyemitowała TVP2. Cena tygodnika z płytą wynosi 9,90 zł. 

Nowy numer WPROST w kioskach od poniedziałku, 6 grudnia. E-wydanie tygodnika – już w sobotę o północy. E-wydanie jest dostępne na stronie tygodnika (ewydanie.wprost.pl) oraz u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl). Użytkownicy iPadów mogą czytać WPROST, pobierając z App Store aplikację eGazety. Szczegóły – na www.wprost24.pl.

 *****

Tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych i jedno z najczęściej cytowanych mediów prasowych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Od końca grudnia 2009 r. jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Od maja 2010 redaktorem naczelnym WPROST jest Tomasz Lis. Pod nowym kierownictwem WPROST ponownie jest jednym z najczęściej cytowanych mediów w Polsce. We wrześniu 2010 r. sprzedaż WPROST przekroczyła 118 tys.  

Źródło Platforma Mediowa Point Group SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy