Refleksje

3 marca Światowym Dniem Pisarzy. Za co kochają herbatę?

3 marca Światowym Dniem Pisarzy. Za co kochają herbatę?
Informacja prasowa Poznań, 26 lutego 2018 r. Wygodne biurko, ulubiony długopis lub pióro i czyste kartki, czekające na przypływ weny. Czy czegoś tu aby nie

Informacja prasowa
Poznań, 26 lutego 2018 r.

Wygodne biurko, ulubiony długopis lub pióro i czyste kartki, czekające na przypływ weny. Czy czegoś tu aby nie brakuje? Wielu pisarzy i miłośników literatury odpowiedziałoby bez wahania – filiżanki z herbatą. Od czasu, gdy zaparzono je po raz pierwszy, listki herbaty i sporządzany z nich napar pobudzają umysły i inspirują ludzi w każdym zakątku globu. Wielu z nich postanowiło swoją miłość do herbaty uwiecznić na kartach powieści. Z okazji Światowego Dnia Pisarzy eksperci Ahmad Tea London dzielą się swoimi ulubionymi cytatami o tym szlachetnym trunku.

Nie da się ukryć, że miłośnicy słowa pisanego szczególnie upodobali sobie herbatę. Podczas gdy kawa dominuje poranki, popołudnie wraz z wszelkimi jego dobrodziejstwami to czas herbaty. Jest to idealny napój zarówno dla moli książkowych, jak i wirtuozów słowa pisanego. Z dobrą herbatą dobra książka smakuje jeszcze lepiej, a twórcze soki płyną jakby szybciej. Nic dziwnego więc, że peany na cześć bursztynowego naparu znajdziemy na kartach wielu słynnych powieści.
Dla Jane Austen, jednej z najsłynniejszych brytyjskich pisarek, herbata to coś więcej niż chwila przerwy w ciągu pełnego emocji dnia. Jej postaci piją wspólnie herbatę, by mieć pretekst do szczerych rozmów i wymiany ploteczek. Uwiecznione w powieściach Austen swatki i matrony popijają herbatę także po to, by z tej okazji zafundować sobie zastrzyk energii. Popołudniowa herbata w świecie autorki „Dumy i uprzedzenia” pojawiała się bowiem często na stole uginającym się pod ciężarem ciast, słodkich bułeczek i słoików pełnych dżemu.

Choć herbata kojarzy się z eleganckimi podwieczorkami i misternie zdobionymi filiżankami, to także napój człowieka pracującego. Przekonał się o tym Samuel Johnson – Brytyjczyk, który w 18. wieku samodzielnie spisał słynny Słownik języka angielskiego. Jak sam stwierdził, pił herbatę tak często, że jego czajnik rzadko miał okazję przestygnąć. Napar z tej „fascynującej rośliny” nie tylko pobudzał go do wysiłku intelektualnego, ale i dodawał jego życiu odrobiny poezji. „Jestem bezwstydnym herbaciarzem, (…) któremu herbata przynosi ukojenie o północy, i który z herbatą wita każdy poranek” – pisał o sobie Johnson.
Miłośników herbaty nie brakuje także poza granicami Wielkiej Brytanii. W wielu rosyjskich domach w centralnym punkcie mieszkania stał samowar – nierzadko piękny przyrząd do parzenia wybornej herbaty. Jej koneserem był choćby Fiodor Dostojewski. W notatkach jego córki znajduje się dokładna instrukcja przyrządzania idealnej herbaty dla pochłoniętego pracą ojca. Swoją miłość do herbaty na kartach sztuk i powieści uwiecznił także Antoni Czechow. Nie brakowało mu przy tym specyficznego poczucia humoru. Kto inny mógłby napisać: „Jakaż piękna dziś pogoda. Aż nie wiem, czy zrobić herbaty, czy iść się powiesić”?

Herbata w cytatach:

Kawa jest dobra dla ciała, ale herbata to napój duszy.
David Mitchell

Pewnego dnia zdecydowałem, że spróbuję cały dzień nie pić herbaty. Byłem roztrzęsiony. Byłem wzburzony.
Morrissey

Żaden kubek herbaty nie jest wystarczająco pojemny, a książka wystarczająco długa, by mnie zadowolić.
C. S. Lewis

Jaka to rozkosz, jaka słodycz życia – siedzieć w chłodnym domu, pić herbatę, pogryzać ciasto i czytać. Olga Tokarczuk

Mały czajnik pękaty
nagotuje herbaty,
herbaciane bulgocąc nonsensy.
Agnieszka Osiecka

piję zieloną
cierpką herbatę
z białym kwiatem
jaśminu
Tadeusz Różewicz

Herbata to napój, który potrafi sobie poradzić z całym złem tego świata.
Christi Daugherty

Lubię pić zieloną herbatę i czytać. Po prostu nie mam lepszego pomysłu na resztę życia.
Krzysztof Varga

Codzienne picie herbaty zbankrutuje aptekarza.
chińskie przysłowie

Cieszę się, że nie narodziłem się, zanim odkryto herbatę.
Sydney Smith

Jeśli jesteś zmarznięty, herbata cię rozgrzeje; jeśli się zgrzałeś, herbata cię ostudzi; jeśli jesteś przygnębiony, herbata cię rozweseli, a kiedy jesteś pobudzony – uspokoi.
William Ewart Gladstone

Herbata to mądrość w torebce. Tylko dodaj wody!
Terri Guillemets

Przynieście mi filiżankę herbaty i „The Times”.
pierwsze rozporządzenie królowej Wiktorii

Tam, gdzie jest herbata, jest i nadzieja.
Arthur W. Pinero

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.ahmadtea.pl
Wszystkie produkty dostępne na stronie www.sklep.smacznego.pl
Więcej informacji o Ahmad Tea London:
Firma Ahmad Tea powstała dzięki wiedzy i doświadczeniu rodziny, która od czterech pokoleń pieczołowicie czuwa nad procesem uprawy herbaty, przygotowania mieszanek, pakowania oraz dystrybucji. Marka Ahmad Tea London jest symbolem najlepszych herbat. Wnikliwa selekcja i tradycyjne metody ręcznego zrywania liści sprawiają, że herbata zawsze zachowuje świeży i intensywny zapach. Starannie dobrane liście różnych gatunków herbat tworzą wyrafinowane mieszanki o niezapomnianym smaku. Dział jakości kontroluje każdą partię zebranych liści przed rozpoczęciem procesu mieszania, następnie akceptuje gotowe mieszanki przed ich zapakowaniem. Szczegółowa kontrola gwarantuje utrzymanie najwyższej jakości, niepowtarzalnego koloru, zapachu i smaku w każdej filiżance herbaty. Ahmad Tea London oferuje szeroką gamę herbat czarnych, zielonych, czarnych smakowych, zielonych smakowych, naparów owocowych w opakowaniach dla detalu, gastronomi oraz jako ekskluzywne prezenty.
Zapraszamy na nasz fanpage: https://www.facebook.com/AhmadTeaPolska oraz stronę www.ahmadtea.pl
Więcej informacji o LEVANT Foods:
LEVANT FOODS- importer, eksporter i producent najwyższej jakości produktów spożywczych – to firma z ponad 25-letnią tradycją. Odkąd powstała w 1991 r., stała się ważnym partnerem handlowym dla polskich i zagranicznych firm. Dynamiczny rozwój i przemyślana polityka firmy sprawiły, że zaufali nam znani i cenieni światowi producenci artykułów spożywczych,
z którymi współpracujemy na zasadach wyłączności.
Wysoką pozycję rynkową firmy potwierdzają liczne wyróżnienia, m.in.: uzyskany wielokrotnie tytuł „Gazele Biznesu”, certyfikat D&B – „Przejrzysta firma” oraz członkostwo w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
Więcej informacji znaleźć można na stronie www.levant.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *